See blogi on kasutusel alates 21. augustist 2010. Vana blogi asub siin.


31 March 2011

Kunstnik palka ei saa

Kolmapäeval ilmus Päevalehes minu artikkel Kunstnik palka ei saa.
Reedel, 1. aprillil kell 20.00 räägin Tallinna TV-s Kultuurimeetris samal teemal. Kordus on P, 3.04, kl 11.00 hommikul. Mind intervjueerib kunstnik Minna Hint. Tallinna TV-d näeb Tartus ka! Muude kohtade kohta ma öelda ei oska, peate katsetama. Netis reaalajas ka näeb Tallinna TV-d.

Kopeerin siia Facebooki arutelu mu Päevalehe loo kohta. See ei ole ainuke minu kirjatüki teemaline diskussioon FB-s, aga see on kõige pikem. Pärast artikli avaldamist palusid mitmed kultuuriinimesed mind oma FB sõbraks. Nad rääkisid solidaarsusest ja see oli lausa imeline. Eestis!? Solidaarsus? Mul on tõesti hea meel ja ma pole irooniline. Esile on tulnud ka huvitav vastasseis Tartu ja Tallinna vahel, millest ma ei ole just vaimustatud, kuid mis samas töötab päris hästi olukorra pingestajana.
Mu artikkel ilmus. :) Seal on mitu grammatikaviga, mis pole minu tehtud! Üldiselt on veidi lühendatud, aga idee samaks jäetud. Toimetaja muide ei suutnud uskuda, et olen saanud nii jaburaid tasuta töö pakkumisi. :)

www.epl.ee
Väga hea, et aktsioon pälvis tähelepanu, aga tegelikult ei ole ei mina ega teised kunstnikud kunagi pelgalt kunstnikuks olemise eest palka nõudnud. Milles seisneb vabakutseliste kunstnike probleem?
Yesterday at 9:44am · · · · Share


  • Kristina Shmeljov
   Jabur olukord küll kuid kunstnikel on märksa kergem, sest neil on anne.....selle andega on võimalik raha teenida kergemalt kui ilma andeta inimesel, kellel samamoodi pole tööd..... Ühe võimalusena näen koos suu...See More

   Yesterday at 10:14am ·

  • Reena Rimmel Valmis OÜ-d saab osta ka 5 korda odavamalt..Tegevuseks on küll enamasti muu valdkond,aga asi siis see ümber muuta:)igatahes Kristina jutul on tegelikult jumet...Iseasi see OÜ juhatus peaks koosnema inimestest,keda saab usaldada,sest oi neid rahavoogusid ,kui te oma kunsti e-marketi loote:))
   Yesterday at 11:08am ·

  • Reena Rimmel aga samas miks mitte MTÜ luua ja kõik saadav tulu oma antud tööpanusesse suunata..MTÜ-d saavad paljudel projekti konkursidel osaleda,mis on Euroopa Liidu rahakotist jne. Kuramus tee või tina,aga ikka tuleb välja,et eestis on raske eksisteerida ja jääda sageli iseendaks...
   Yesterday at 11:14am · · 1 person

  • Fideelia-Signe Roots

   Kristina jutul on jumet küll, aga kahjuks ei ole reaalsus nii ilus. Netis on sadu suuri portaale, mis kõik müüvad rahvusvaheliselt kunstnike töid ja lausa kutsuvad kunstnikke ühinema. ArtDepool on samuti online galerii. Arvake ära, mitu tööd olen selliste portaalide kaudu müünud? Õige, null. Kahtlustan, et need on hoopis muudele alustele üles ehitatud kui kunstnike tööde müük. Lisaboonusena tuleb sealtkaudu petistelt pakkumisi. Ja veel nagu ma kirjutasin lehes, ei ole kogu kunst tükikaupa müüdav ja tegelt mulle ei meeldiks teha kunsti kapitalistlikel eesmärkidel. Põhiseaduski ütleb, et "teadus, kunst ja nende õpetused on vabad. Tsensuuri ei ole." Aga tehes kunsti massidele müügiks, kaotab kunstnik peaaegu alati midagi oma vabadusest. Sellepärast olekski õiglasem, kui kunstnik saaks palka oma töö tegemise, aga mitte ainult selle müügi eest. Kõige parem kui kapitalism häviks, riigid kaoks, aga see on liiga utoopiline juba vist? Mu artikli lõpp oli äge, on ju?

   Yesterday at 11:15am · · 5 people

  • Reena Rimmel sul oli üldse vägev artikkel üle ootuste:))aga jah,egas kunstnik peaks olema ärihai...
   Yesterday at 11:17am · · 1 person

  • Reena Rimmel Ma lihtsalt ka mõtisklen,et kurat siis targem teil oleks:)
   Yesterday at 11:17am ·

  • Fideelia-Signe Roots Mõtelda on mõnus, rääkida on raskem... (milline lastekirjanik seda ütles, kes mäletab?)
   Yesterday at 11:18am ·

  • Reena Rimmel ma ei mäleta..pähe löödi..kes lõi?Ei mäleta:))
   Yesterday at 11:18am ·

  • Reena Rimmel Loomulikult ei suudaks ma ka raha eest luuletusi kirjutada:)see pole normaalne,et üldse loomeinimene peab pingutama oma ajusid,et kuidas toime tullla-ta on ju kingitus igale ühiskonnale-vaatamisväärusus :..vmt
   Yesterday at 11:23am · · 1 person

  • Marge Monko minu meelest on Fideelia küll selgelt ja lihtsalt kirjutatud, et probleem on eelkõige selles, et kunstiinstitutsioonide eelarved ei sisalda kunstniku tasu. Kuraatorile on tasu, ehitusmehele on tasu, koristajale on tasu, aga kunstnik, kelle loomingu ümber kõik käib, jääb tühjade kätega. See on konkreetselt riikliku kultuuri ja eelarvepoliitika vajakajäämine. Mis puutub teoste müümisesse, siis kunstiturul on oma väljakujunenud loogika, staarisüsteem, ja sellel väljal tegutsevad professionaalsed galeriid, keda meil peaaegu et ei ole.
   Yesterday at 11:34am · · 8 people

  • Fideelia-Signe Roots Tähemärkide arv ei võimaldanud mul galeriideprobleemist ja veel mitmest muust aspektist kirjutada, aga väga hea, et sa selle välja siin tõid.
   Yesterday at 11:35am ·

  • Marge Monko aga muidu, oü-d saab alates selle aasta algusest asutada ka ilma sissemakseid tegemata.
   Yesterday at 11:35am ·

  • Kristina Shmeljov OÜ saab küll luua tasuta kuid selles on üks kala, et kui kellelgi on nõue firma vastu, siis vastutad vaid 40 000, vastasel juhul kogu oma varaga....
   Yesterday at 11:38am · · 1 person

  • Elin Kard Hando Runnel oli see, kes ütles et "Mõtelda on mõnus".
   Yesterday at 11:50am · · 3 people

  • Kristina Shmeljov Samasugune probleem on ka Prantsusmaal, kus vaid kuus kunstnikku suudab oma töödest elatuda.... :-(
   Yesterday at 12:01pm ·

  • Katrin Roots fakt on see, et kunstnikest pole mingeid oü-de ega mtü-de loojaid. Loomemajanduskeskuses üritatakse midagi teha, au neile. Aitame kaasa. Ja ärgem küsigem üüratuid summasid oma pintselduste eest! On levinud manitsus, et oma hinda ei tohi madalaks lasta. Üks probleem ongi ilmselt siin. Kes need ostjad peaksid olema, kui ühe pildi eest küsitakse kuupalk?
   Yesterday at 12:03pm ·

  • Kristina Shmeljov Minu sõbranna on kunstnik kes elab Austraalias. Ta elatub ka vaevalt oma töödest. Ta korraldab akvarellikursusi ja müüb oma töid temaatilistel näitustel üsnagi hästi, sest juhindub temaatikast. Ta elab sotsiaalkorteris mille maksab kinni riik kuna on invaliidsuspensionil. Aga ikka on tal raske toime tulla.... Riik ei maksa talle kunstnikupalka....
   Yesterday at 12:10pm · · 2 people

  • Katrin Roots kusjuures hullaris arvele võtmine on üsna hea mõte ja kunstnike peredes on tavaline, et üks või teine saab penssi. Ka meil.Reaalselt. Teeme kambaka hullarile ja umbes pooled ülejäänud häbelikest saavad oma probleemi lahendatud ja tasuta arsti juurde. Signe saaks kindlasti, sest see ajujaht ise on juba hullumeelsus.
   Yesterday at 12:14pm · · 2 people

  • Veljo Runnel ‎"The practice of art isn't to make a living. It's to make your soul grow."
   — Kurt Vonnegut

   Yesterday at 12:16pm · · 4 people

  • Fideelia-Signe Roots Kats rulz!:D Aga ma muide tõsimeeli olin vahepeal valmis endale hullupaberid sebima! Olin meeleheitel ja mul on andmeid, et tutvuste kaudu juhtuvad imed. Antakse ilma arstliku komisjonita sügavaid puudeid! Nii et mis seal ikka, kui teisiti ei saa, peab end arvele võtma.
   Yesterday at 12:24pm ·

  • Kristina Shmeljov Fideelia, aga seinamaalinguid kodudesse, tellimustööd, portreed? Vabal ajal teed enda jaoks, oma hingele. Töö on töö....
   Yesterday at 12:28pm ·

  • Katrin Roots no üks või kaks seinamaalingut ei elata ära... Ja kes seda jubedust oma seinale tahab? Portreede eest ollakse valmis maksma veinipudeli ja kommikarbiga. Ja Fideelia, mingit komisjoni polegi. Sõltub ainult arstist ja sellest, kuidas sa oskad oma pabereid täita. Nii et jalad selga ja minek.
   Yesterday at 12:33pm · · 1 person

  • Kristina Shmeljov Tahetakse kindlasti lastetubadesse, olen näinud, väga armsad, mitte üldsegi jubedad.... iseasi kui palju tellimusi tuleb....
   Yesterday at 12:36pm ·

  • Katrin Roots Need on ikkagi mingid ühed ja samad spetsiifilised tegelased kes neid teevad. Sellist juttu olen palju kuulnud, aga kui küsid, et ma siis tulen ja teen sulle mõne pildi, maksa nii janii palju, siis on vastus...
   Yesterday at 12:46pm ·

  • Sirje Kingsepp väga hea artikkel! sa võiks kirjutada sellele toimetajale, et ta võiks Langilt küsida, mida too kunstnike olukorra kohta arvab sinu artikli valguses.
   Yesterday at 12:55pm · · 1 person

  • Mari Kartau Väga hea artikkel. Neile, kes siin soovitavad müüa, seinu maalida ja oü-sid teha - eks seda kõike on tehtud ja tehakse ka edaspidi, aga POINT on selles, et lisaks haltuurale TÄIDAVAD KUNSTNIKUD AVALIKKU RUUMI oma loominguga (galeriid, muuseumid jne) ja, nagu Margegi ütles, kõik teised teenivad selle pealt alates koristajast kuni ajakirjanikuni kes kajastab seda loomingut, AINUKE KES MITTE MINGIT TASU EI SAA ON KUNSTNIK.
   Yesterday at 1:00pm · · 6 people

  • Katrin Roots siin võib tekkida ringkonnasiseseid konflikte.Kes kui palju eksponeerida saab, kui palju makstakse. Miks mina ei saa?? Ring on väääga kitsas. Kõik tunnevad kõiki. Kes otsustab?
   Yesterday at 1:03pm ·

  • Mari Kartau Kõigis muuseumides ja galeriides ja ka kulkas on eksperdied ja ekspertkomisjonid. Nemad otsustavadki. Paremat otsustamisviisi kultuuriküsimustes ei ole senimaani veel välja mõeldud.
   Yesterday at 1:05pm ·

  • Katrin Roots vot selles ongi jama, et kadedus on kerge tekkima.Koos käiakse õlli libistamas ja ollakse sõbrad mõlemalt poolelt. Aga kui läheb näituse tegemiseks, jätad sõbra välja? Või võtad ainult sõbrad .Väga tundlik teema.
   Yesterday at 1:10pm · · 1 person

  • Reimo Võsa-Tangsoo
   Mille poolest erineb see olukord, kus kunstnik teeb seinamaale ning muud haltuurat selleks, et ära elada olukorrast, kus kunstnik käib täis kohaga tööl koolis näiteks? See tähendab endiselt, et ta peab kunstiga tegelema hobikorras oma "vabast ajast". Kunstniku töö peaks olema teha kunsti ja selle eest tasu saada. Kunst on suunatud erinevatele "turgudele", ses mõttes on avalik tellimus samuti "turg". Eestis galeriide kaudu müüakse väga vähe kunsti ja valdavalt "staare", seega sellega ei saa arvestada. Reaalsus on selline, et siin ainus tellija ongi otse või kaude riik ja rahvas. Miks siis valetada ja rääkida midagi loomemajandusest ja turust ja OÜ-dest? Ja miks õpetatakse vabasid kunste? Millest need siis vabad on?

   Yesterday at 1:47pm · · 6 people

  • Ivar Volmar Noh, mulle tundub, et igasugused seinamaalid ja maastikupildid, mida hästi müüa saab on niiöelda olmekunst. Aga mingi osa kunsti peabki olema selgelt kontseptuaalne, isegi abstraktne ja sellist kunsti elutuppa ei riputa. Tundub, et just see tavaelust kõrgemale tungiv kunst on tihti selline, mis lihtsalt ei mahu meie olmesse ära, sest ta tekitab rahutust, paneb mõtlema, ei lase meil mugavustsoonis olla. See eeldab pigem erilist eksponeerimispinda. Ja just sellisele kunstile napib seda toetust ehk kõige enam.
   Yesterday at 1:57pm · · 4 people

  • Sirje Kingsepp see otsustamise küsimus, et kas saab ja kes mitte, on igavene nagu kadedus. Ka praegu ju väga vähesed saavad mingit tasu ja enamus on ilma. Kui pooledki saaks, oleks edasiminek märgatav. Kõik ilma, on kõige kehvem olkurd.
   Yesterday at 2:01pm ·

  • Eve Teesaar Aga kunstniku kuulsus peaks ju midagi maksma?Seep see on niipalju protesti ühiskonna vast paneb ülejäänud rahva nendest eemalduma,sest,eks kõik unistavad lapsena staariks saamisest,aga elu teeb oma korrektiivid ja sunnib lapsemeelsuse hülgama.Ja palka teenima kasvõi bussijuhina.Loovus ei peaks ju ainult paberil ja lõuendil väljenduma,vaid elamisejulguses.
   Yesterday at 2:05pm ·

  • Sirje Kingsepp kui elamisjulguse järgi maksta, siis peaks fideelia kogu raha endale saama. ei meenu viimastest aastastest ühtegi kunstnikku, kes avalikult oleks nii palju välja öelnud ;)
   Yesterday at 2:08pm · · 3 people

  • Eve Teesaar Ma mõtlen elamisjulguse all julgust muutuda palkateenivaks inimeseks mõnel teisel ametikohal.mida riik aktsepteerib.
   Yesterday at 2:10pm ·

  • Kristina Shmeljov Mari, Sinu kirjutist "TÄIDAVAD KUNSTNIKUD AVALIKKU RUUMI oma loominguga (galeriid, muuseumid jne) ja, nagu Margegi ütles, kõik teised teenivad selle pealt alates koristajast kuni ajakirjanikuni kes kajastab seda loomingut, AINUKE KES MITTE MINGIT TASU EI SAA ON KUNSTNIK. " lugedes tekib küll küsimus, miks ei maksta kunstnikule... ??? Jääb arusaamatuks tõesti. Ma ei tunne seda köögipoolt, proovisin kaasa mõelda, rääkida, aidata....
   Yesterday at 2:11pm · · 2 people

  • Mari Kartau Mina unistasin lapsepõlves hoopis taksojuhiks saamisest, aga nüüd näe, olen kunstnik...
   Yesterday at 2:11pm · · 1 person

  • Sirje Kingsepp elamisjulgus tähendab ennast antud raamadesse surumist? "edasi vegeteerida ja lõuad pidada?"
   Yesterday at 2:11pm · · 4 people

  • Eve Teesaar Kahjuks küll on nii et ega ikka vägisi ju meeldida ei saa.Aga,Mari kas sina saad rha selle eest sa kunstnik oled?
   Yesterday at 2:17pm ·

  • Mari Kartau No miks mina peaks saama kui keegi muu ei saa.
   Yesterday at 2:20pm ·

  • Eve Teesaar Mulle õpetati,et vabadus on tunnetatud paratamatus.
   Yesterday at 2:21pm ·

  • Kristina Shmeljov Tehke FB üheskoos oma konto kus on müügil kunstnike maalid. Inimesed ostavad küll kui tööd meeldivad! FB üles riputamine ei maksa midagi!
   Yesterday at 2:33pm ·

  • Maria-Kristiina Soomre
   Kuulge kolleegid kunstnikud, mulle tundub, et olete loomas utoopiat, millele võrdväärset ei leidu terves maailmas. Isegi õndsas nõukogude liidus oli kunstipoliitika ikkagi ostupõhine (kuigi sisuliselt kunstnikupalk nomenklatuursetele isenditele). Muid kunstnikupalga näiteid lihtsalt kunstnik olemise eest ei oska mina tuua. See, et näitusel osalemise eest makstakse tasu ei ole ilmselt kunstnikupalk nii nagu teie mõtlete, sest näitustel osalemine on tavaliselt konkreetne töö ja see tasu ei kata kindlasti seda "vabadust" mida eriala nimi endas kätkeb. Olen üllatunud diskussiooni kevadiselt tormilisest arengust, aga ei saa enam hästi aru, kuhu sihite.

   Yesterday at 2:35pm ·

  • Mari Kartau Kunstnikupalgast ei räägigi keegi, räägitakse ikkagi artist fees't avalikel ülesastumisel ja samuti räägitakse mõningatest stippidest, mida võiks vähe rohkem olla. Samad asjad ikka, millest on ju ka listis jm räägitud. Minuarust küll Fideelia ega keegi teine pole mingist kunstnikupalgast rääkinud, sellest rägivad kommentaatorid kes ei saa jutu nüanssidest aru. Teine teema on see, et elementaarsed sots.garantiid võiks küll kõigil kodanikel ja residentidel olla, sh kunstnikel, aga see on juba laiem teema.
   Yesterday at 2:48pm · · 4 people

  • Meiu Münt kui ma tahan, siis ma maalin, kui ei taha - ei maali, ma ei oota, ei ole kunagi selle peale tulnudki, et mulle selle eest riik peale maksab. oma isiklik mure, kui ära ei ela. aga mina ei ole KUNSTNIK , ma olen maalikunstnik ja väga hea pealegi :) muidugi on jama, kui ei saa pensionini kuhugi kunstikooli õpetajaks saada ega jääda.
   Yesterday at 3:03pm · · 1 person

  • Ain Seeblum
   Minu 16 aastase pideva kunstnikupraktika sees on praegune ajajärk ikkagi väga erakorraline: isegi nõuka-aja lõpul, kui rubla kaotas yldse igasuguse väärtuse, polnud säärast kunstiostjaskonna maksujõuetust nagu praegukestvas MASU järgses mõõnas (!). Kapitalism on läbinisti mäda. Meie silmnähtavalt läbikumava roosaka varjundiga kapitalism on veel iseäranis veider ja vildak yhiskonnavorm. Paku kuitahes kvaliteetset taieste teostustaset, tee hinnas kuivõrd soodsaid kompromisse, enamike kunstisõprade ostujõud on hetkeseisuga alla igasuguse mõistlikuse piiride - kogu nende teenistus kulub söögi, kommunaalmaksete, liisinguvõlgade jne. katteks. Tasuta näituste kylastajate arvukus pole sugugi väike, aga ostudest loobutakse, soovitud taieste juurest lahkutakse ikkagi nukra heldimusega või tõrjuva käegarehmamisega. Kõik puhtalt seepärast, et kestab edasi senine nyrimannetu tarbimismustrisse raamistav majandusmudel, kus aetakse udu peatselt saabuvast viie rikkama riigi hulka pääsemise õndsusest. Kunstnike isiklik tublidus on meile endile optimismi alalhoiuks tarvilik, kuid olukorra lahenduse võti peitub kogu yhiskonna, meie klientuuri toimetuleku parenemises ja tarbimisele suunatud väärtushinnangute muutumises.

   Yesterday at 3:54pm · · 2 people

  • Oudekki Loone
   Mina sihiks ikkagi seda ka, et sõltumata näitusel ülesastumisest oleks kunstnikul haiguskindlustus....

   Ja ma eelistaksin, et kunstnikule oleks tagatud mingitlaadi institutsioon mille sees toimimise eest saab talle palka maksta, alates õpetamisest, näiteks. No ja kooperatiivist ma olen ka kunagi rääkinud.

   Yesterday at 4:17pm · · 3 people

  • Meiu Münt Olen nõus, et haigakassakaarti on vaja, aga selle eest, et mõni oma palja peega, otseses mõttes, lehvitab, ja selle eest raha tahab- ei ole poolt. Ma ei tea suurest kunstist suurt midagi - olen tavaline inimene ja Lang hakkab mulle järjest rohkem meeldima :DDD
   Yesterday at 4:22pm · · 1 person

  • Fideelia-Signe Roots Ma ei taipa, kust Meiu ja veel mõne arvates tuleb info, et keegi on nõudnud palka palja peega lehvitamise eest või ainult selle eest, et ta on kunstnik? No lugege ikka tähelepanelikumalt nii mu artiklit kui ka siinseid komme ja vaadake Teooriaklubi salvestusi! http://ekkm-came.blogspot.com/2011/02/ekkm-teooriaklubi-i-v.html
   Yesterday at 4:27pm ·

  • Ain Seeblum To Oudekki Loone: mõistlik soov. :) Toon kõrvutusliku näite möödanikust, yhelt teiselt kutsealalt: Endisaegse EW tingimustes oli eestlastest meremeestel selline sotsiaaltagatis-systeem = Meremeeste Kodu, kelle abile laevalt mahamakstud meremehed võisid ajutises töötaolekus rahaabi, sööki ja majutust loota, kuniks jälle uuele laevale teenima pääsesid. Kunstnike elu on pisut samavõrdne. Kas on linnukestel muret? Ja kuidas veel!. Vahel vajab meist igayks ajuti abi, et siis mõne aja möödudes taas kaunisti siristada. :)
   Yesterday at 4:27pm · · 1 person

  • Fideelia-Signe Roots Meremeste süsteem ruuliks küll. :) Kahjuks oli leheruumi ikka liiga vähe ja on näha, et kuigi tegin lihtsalt ja lühidalt, pole paljud päriselt pihta saanud, mis probleem kunstnikel on. Umbes nagu ma nõuaksin palka vegeteerimise eest. Kui räägiksin, kui absurdne mu elu on, kukuksid paljud pikali. Ei tasu arvata nagu ma haltuurat ei teeks, ikka tuleb teha. Olen olnud töötu, FIE, õppejõud, õpetaja, müüja, tudeng. Lõppude lõpuks jõuan alati samasse punkti: olen KUNSTNIK.
   Yesterday at 4:31pm · · 1 person

  • Meiu Münt Signe, ma ei viitsi lugeda ega kuulata mingit teooriaklubi...mul tuleb kohe inkasso. Kas ma peaks selles äkki Jänest Langi või Jaan Elkenit süüdistama? Minu jaoks pole FB mingi maailmaparandamise koht vaid lihtsalt üks mulamise koht - semula. Aga ma saan põhimõtteliselt aru kunstnike raskest, kuid tänuväärsest rollist ühiskonnas :)
   Yesterday at 4:38pm ·

  • Ain Seeblum
   To Fideelia: Ei kuku pikali. Omaenda existents on samavõrd kummastav. Ime on kõigi jamade kiuste elus olla, ja pealekauba veel rõõmus pysida. Meenuvad hoopis India Budhha mungad, kes yllatavalt vähesega läbi ajavad. Aga siin põhjamaises kliimas ootaks yhiskonnakorraldatuses kunstnike sotsiaaltagatissysteemi abiga siiski natukeselgi määral kindlustunnet, et talviti kytte ja leivapalukese puuduse hirm viimast matsu pannes, loometegevust täiesti ei halvaks. Kui on mingigi abilootus, kyll seejärel reibast loomingutki synnib. See annab juba iseendast tegutsemisrõõmu. :)

   Yesterday at 4:45pm ·

  • Fideelia-Signe Roots To Sirje, kes kirjutas: "võiks kirjutada sellele toimetajale, et ta võiks Langilt küsida, mida too kunstnike olukorra kohta arvab sinu artikli valguses." Kirjutasin toimetajatele ja toimetaja vastas mulle: Aitäh, hea mõte, saatsin Langile küsimuse, et kas ta kirjutaks vastuartikli. Lugu oli tõesti väga hea. :D Ootame põnevusega... äkki Lang soovitab ka lastetubadesse seinamaalinguid teha? Jumal teab.
   Yesterday at 6:09pm ·

  • Maria-Kristiina Soomre
   Fideelia, minu jaoks on Sinu siin kommentaarides esitatud statemendid siiski vastuolus listis arutatu ja nt. Oudekki väljapakutuga. Kunstniku vaba loometööd saab rahastada ainult stippide kaudu, mis võiks olla maksustatud (sots garantiid) või siis võiks elementaarsed sots-garantiid olla tagatud KÕIGILE kodanikele ja muu edasi omavastutus nagu seni. See ei tähenda, et kunstnik stipivälisel ajal ei peaks just nimelt õpetama või midagi muud nt. osa-ajalist tegema (nagu viitab ka Oudekki). St vaba loomingu välist tööd. See, et see töö on Eestis enamasti alarahastatud (nii õppejõu, õpetaja kui nt müüja oma), on teine ja pigem laiema solidaarsuse valda minev teema. Sinu jutust jäi mulje, et siiski just vaba kunsti viljelemise eest võiks palka maksta, aga hea, kui valesti aru sain, asja pole vaja segasemaks ajada tõesti kui ta juba niigi on!

   Yesterday at 6:39pm · · 1 person

  • Maria-Kristiina Soomre PS artikkel oli asjalik... segadus tuli siin arutelu käigus sisse ja seda on oluline selgitada.
   Yesterday at 6:48pm · · 2 people

  • Fideelia-Signe Roots
   Täpsustan, et kunstnik võiks saada palka selle eest, et ta teeb näituste jaoks teoseid. Artist fee on teemaks ikka. Sotsiaalsed garantiid võiksid kehtida kõigile riigi kodanikele, sh. kunstnikele, kes peale kunstinäitustel esinemise muud tööd ei tee. Rääkisin enne siin loominguvabadusest seoses nõuannetega moodustada MTÜ-sid ja OÜ-sid ja müüa oma töid jne. Kapitali ori pole vaba! Asi ei seisne oma tööde müümises vaid kunstnikule tema töö tegemise eest tasumises. Müük toimuks põhiliselt läbi kommertsgaleriide, mida meil ei ole. Artist feed maksaksid kõik institutsioonid, kuhu kunstnik loomingut teeb. Vabandust, kui enne segaselt väljendusin, aga väga hea, kui saab asju selgemaks arutada, sest infot on väga palju ning kunstnike endi keskel on ka palju erinevaid arvamusi.

   Yesterday at 6:57pm · · 2 people

  • Fideelia-Signe Roots Eeldan, et suurtele näitustele kunsti tehes on ikka kunstnik vabam kui haltuurat tehes, vähemalt mina küll olen, aga see sõltub olukorrast ja mingit ideaalset lõplikku vabadust ei olegi meie süsteemis olemas. Peame hakkama saama nendes raamides, mis hetkel on.
   Yesterday at 6:59pm · · 1 person

  • Kristina Shmeljov Fideelia, kui Lang soovitab kunstnikul seinamaalinguid kodudesse, tellimustöid ja portreesid, OÜ-d ja MTÜ-d, siis on ta kunstniku töö ja elu köögipoolest sama teadlik kui mina ja ka artiklit pisut valesti tõlgendanud... ;-DDDD Samas peaks Langini jõudma info, mida kunstnikud täpselt soovivad, et ta ka sellest aru saaks - selgelt ja lihtsalt.
   Yesterday at 8:15pm ·

  • Reena Rimmel Tead ma istuks meeleldi sinuga ühes palatis...:))
   22 hours ago · · 1 person

  • Fideelia-Signe Roots irw, head koomikud on ikka mõned! :D minuga tahaksid paljud ühes palatis istuda ilmselt, aga loodan, et mul on õigus ise endale palatikaaslasi valida. sügav puue oleks väga hea asi. sügava puudega isiku saatja saab rongis tasuta sõita.
   22 hours ago · · 1 person

  • Fideelia-Signe Roots mis tähendab, et kui ma endale puude saan, vormistan oma abikaasa enda hooldajaks, kes mind hakkab saatma, kui see majanduslikult kasulikuks osutub.
   22 hours ago ·

  • Reena Rimmel abikaasa on sulperekonnaseaduse järgi kohustatud üleval pidama..noh,tead küllseda juttu-heas ja halvas:)
   22 hours ago ·

  • Fideelia-Signe Roots Tean, ta juba ütleski siin, et kuule, ma ju niikuinii hooldan sind. :D irw... aga ma vastasin, et tee ametlikuks, saad palka. abikaasa ju saab olla hooldaja ka?
   22 hours ago ·

  • Reena Rimmel unusta ära sotsiaalsed garantiid eestis-mine hollandisse:))ma siin kogun vaimujõudu,et shrek in teha
   22 hours ago ·

  • Meiu Münt Signe, ja veel mõned, äge ilkuge selle puude teemaga. Minge pange aeg arsti juurde kinni (Tarus on see koht Raja tn-l) , käige seal paar aastat ja siis mölisege sel teemal pädevamalt edasi v hoideke oma nokk kinni sellel kohal.
   21 hours ago ·

  • Reena Rimmel miks..nii õel..ma olen ise sotsiaaltöös ja puutun sellega kokku-paraku on see signe poolt õigustatud teema-EESTIS ON KAHJUKS VÕIMALIK ENADALE PUUET SEBIDA...
   21 hours ago ·

  • Meiu Münt
   ma ei ole õel enda arust, aga mulle käib jätkuvalt närvidele, kuidas mõned isikud puude-teemaga lihtsalt flirdivad - a la ma olen kunstnik st ma olen võimaliku puudega, ma saaks endale sebida selle ja tolle...jah, see on tõesti võimalik, aga mingu ja tehku siis, ärgu vigisegu. tehku sellest pärast mõni kunstiprojekt, mis kedagi ei huvita, peale selle kunstniku ja tema 10 sõbra. mõni kunstnik lähebki ilmselt teadlikult sebima ja pasundab sellest tervele ilmale, nagu see kedagi huvitaks. ma lihtsalt arutlen siin hetkel...ei pea kedagi konkreetset silmas - üldistan.

   21 hours ago ·

  • Fideelia-Signe Roots Ma ei vigise vaid pakun lahendusi välja.
   20 hours ago ·

  • Reena Rimmel kulla meiu täitsa mõistetav,aga ikkagi mind teeb murelikuks pigem see,et kui fideelia ikka väga tahaks ,siis ta saaks ka selle puude:))
   20 hours ago ·

  • Fideelia-Signe Roots Meiu, miks sa oma viimase kommi ära kustutasid?

No comments:

Post a Comment