See blogi on kasutusel alates 21. augustist 2010. Vana blogi asub siin.


14 August 2016

Kukemuru Ambient

Elustan oma väljasurnud blogi.
Minuga on kõik korras. Doktorantuuri lõpuni on jäänud aasta. Suvel töötasin kokk-kondiitrina ja nüüd hakkan uuesti doktoritööd kirjutama. Mõtlesin, et üle hulga aja kirjutades võiks kajastada midagi, mis mulle on tõeliselt meeldinud.
Väike Lehm teel Kukemurule
4.-6. augustil toimus neljandat korda Kukemuru Ambient festival, mida Sveni õhutusel esmakordselt vaatama jõudsin, küll ainult üheks õhtuks. Sven ja Väike Lehm läksid juba päev varem. Kuna üritus toimub traditsiooniliselt kusagil Kesk-Eesti metsas, sõitsin sinna oma Saabiga, millega sain sõidurõõmu rohkem kui rubla eest. Auto tahavaatepeegli külge riputasin pisikese lehma. Algul arvasin, et hakkab segama, aga polnud hullu. Rooli ümber oli kollane kate. Garmini GPS juhatas verejanulise vanamuti häälega teed, püsikiirusehoidja lülitasin sisse, käiguvahetuse eest hoolitses automaatkast ning elu tundus lill, kuni kuri tädi GPS-ist mind valesse kohta saatis. Hiljem selgus, et süüdi oli Sven, kes oli salvestanud sinna Kukemuru vana asukoha. Asi toimub nüüd hoopis mujal. Ekslesin tükk aega külavaheteedel, põldude, lautade ja ilusate priskete suurte koerte piirkonnas, enne kui väsinud ja näljasena kohale jõudsin. Kütuseosuti langes vääramatult allapoole. Saab on ikka paugupill, mitte ökoliikur.
Rooli taga

Valdur Mikita Kukemurul
Kukemuru panoraam: vasakul küün, paremal telgid
Loengud ja kontserdid toimusid vanas küünis. Kuulasime kohe Valdur Mikitat ning seejärel tellisime veganpraadi, mis oli päris maitsev. Kohalik toitlustamine oli täies ulatuses vegan. Hiljem tundsime parklas šašlõki lõhna: keegi vist küpsetas poolsalaja liha. Õhkkond oli hipilik ja rohkem paistis noori kui vanemaid inimesi. Minu saabudes olid telgid juba püsti ning telkide vahel heledast riidest vigvamid, kuhu öösel värvilisi valguseid lasti. Kase peale projitseeriti öösel suur inimfiguur. Ma ei uskunudki algul, et õigesti näen, sest see kadus vahepeal ära ja ma mõtlesin et nägin viirastust või fikseeris mu kaamera midagi silmale nähtamatut. Visuaalid meenutasid Burning Man’i, kus pole iial käinud, kuid millest olen palju kuulnud.
Kukemuru on uus Burning Man
Kukemurulised küünis helisid nautimas
Rahvusvaheline seltskond esitas ambientloomingut varaste hommikutundideni. Mulle meeldis kõik, aga teistest erines oma humoorika lähenemisega Vaiko Eplik, kes „piinas“ retropille. Tal olid kaasas ilus vanaaegne akustiline kannel ja grammofon. Tom Green pundist Another Fine Day ei suutnud Eesti publikut ära kiita. Ta kinnitas pisarsilmil, et nii super publikut pole ta kunagi varem näinud. Publik ruulis täiega. Kõik kuulasid süvenenult, kel silmadki suletud. Ambient muudab tihtipeale uniseks, kuna helilained paistavad olevat pigem aeglased ja ühtivad tõenäoliselt nende ajulainetega, mis uneajal domineerivad. Helilained muudkui voolasid ja inimesed koos nendega. Kõik sujus mõnusalt. Iga kontserdi järel oli väike paus. Keegi ei kuulutanud välja, mis kell järgmine artist lavale astub. Rahvas nagu aimas vaistlikult, millal järgmine alustab ja küün täitus minutitega. Häiris ainult pinkide puudumine. Seina ääres oli paar pinki, aga suurem osa kuulajaist pidi lihtsalt põrandal istuma või lamama. Helimängu ei saa nautida, mõeldes kaua sa veel selles poosis vastu pead, enne kui nahk luudeni hõredaks kulub. Võtan järgmisel aastal oma tooli kaasa.

Korraldajad kirjutasid hiljem FB lehel täiesti õigesti, et sel aastal oli Kukemurul eriti hea atmosfäär. Tahan ka järgmisel aastal minna. Ükski mu tuttav polnud Kukemurust kuulnudki. Kukemuru folgistumiseni
kulub loodetavasti veel aastaid.

Hommikul sadas ja oli üleni hall. Rääkisin ühe tundmatu naisega autojuttu, kuni Sven asju pakkis. Ajad on muutunud. Vanasti toimetasid naised usinasti ja mehed ajasid autojuttu, nüüd on vastupidi. See naine oli suur automatkaja. Sain kinnitust oma plaanile järgmine kord ööbida telgi asemel autos.

Kukemuruga samal nädalavahetusel toimus Pärnus Weekend. Uudistes kirjutas, et rahvas nõuab Weekendi piletiraha tagasi, kuna üritus ei täitnud lootusi. Kukemuruga seda probleemi ei tekkinud.
Loe ka Sirbi artiklit Kukemurust.
 

No comments:

Post a Comment